Kredyty chwilówki pożyczki pozabankowe kredyt bez Bik dowód w 10 minut

Skąd wzięło się oprocentowanie ?

Skąd wzięło się oprocentowanie ?

Skąd tak naprawdę wziął się pomysł, aby pobierać procenty od pożyczek? Odpowiedź kryje się w starożytnych językach. Po sumeryjsku oprocentowanie to "mash", takim samym słowem określa się cielęta. Podobnie jest w grece, w której słowo "tokos" oznacza zarówno odsetki jak i krowy - jałówki. Po egipsku "ms" to procent lub ... urodzić. Jak widać, jeśli ktoś pożyczał krowę, powinien ją zwrócić z razem przychówkiem. Nie inaczej było, jeśli ktoś pożyczał srebro na zakup krowy. Starożytni uważali jak widać, że pieniądz może się rozmnażać... niczym zwierzęta. Jest to oczywiste od zawsze, że powinniśmy mieć jakąś korzyść z pożyczania, jednak od tamtej pory wiele się zmieniło, już nie pożycza się krów czy innych przedmiotów, tylko pieniądze za które możemy kupić interesującą nas rzecz. Często usłyszeć można że to wina ,,krwiożerczych i bezdusznych banków” jednak jak widać, to nie banki wymyśliły prowizje, istniały one od zawsze.

Jak wyglądały pierwsze pożyczki?

Jak wyglądały pierwsze pożyczki?

W starożytności system bankowy nie był tak rozwinięty, jak jest to dzisiaj. Możliwości były ograniczone do opcji pożyczania od bogatszych obywateli. Ze względu na podział klas, który istnieje od pradawnych dziejów, mniej zamożni byli wielokrotnie „skazani na łaskę” bogatszych ludzi. Pożyczali od nich konkretną sumę, którą byli zobowiązani spłacić w wyznaczonym terminie. Tak jak dziś pożyczkodawca wymaga opłacenia dodatkowych opłat w formie oprocentowania, tak w starożytności taki dodatek również był wliczany w koszty transakcji. Tym sposobem korzyści były dla obu stron - sytuacja materialna każdej z tych osób, na swój sposób poprawiała się. Jak widać, idea pożyczania nie zmieniła się po dziś dzień. Zmiany są jednak widoczne w sposobie pożyczania. W starożytności nie funkcjonowała znana nam gotówka, co miało znaczny wpływ na formę tej transakcji. Wykorzystywano ideę kredytu towarowego, dzięki czemu możliwe było uzyskanie pożądanego produktu. Jego spłata była rozłożona w czasie, dając dłużnikowi możliwość uzbierania wymaganej należności. Tak jak w dzisiejszych czasach, doliczano dodatkowe opłaty, aby osoba, która umożliwiła kredyt towarowy, także na tym zyskała. Aby upewnić się, że obie strony dotrzymają słowa, zawierana była oficjalna umowa. W przypadku niewywiązania się z niej, dłużnicy byli skazywani na niewolnictwo. 

Kto wymyślił karty płatnicze?

Kto wymyślił karty płatnicze?

Korzystanie z kart płatniczych już nikogo nie dziwi i wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez tego, w zasadzie coraz rzadziej korzystamy z gotówki. Jednak zupełnie inaczej wyglądało to w latach osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku kiedy to Edward Bellamy w jednej ze swoich książek wspomina o tego typu rozwiązaniu, społeczeństwo nieprzychylnie przyjęło do świadomości że niedługo karty będą standardem, ale chyba tak było z wszystkimi wynalazkami. Pierwsze działające karty pojawiły się w 1945roku i były to karty kredytowe, które pojawiały się w dużych sieciach sklepów, hoteli oraz restauracji. Na metalowej karcie zapisywała się suma naszych kredytów a pod koniec miesiąca przychodził do nas list z podsumowaniem zobowiązania które musimy spłacić, dopiero później podczas rozpowszechnienia się plastiku, zastąpiono nim metal. W Polsce pierwsze karty wprowadził bank Pekao, w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Pierwsza Visa została wydana w 1991 roku przez Bank Inicjatyw Gospodarczych SA.

Rozwój usług firm pożyczkowych

Kredyt bez BIK

Nastały piękne czasy, w których instytucje finansowe sami przychodzą 

pod nasz dom aby pożyczyć nam pieniądze. Sektor usług elastycznie przystosował się do potrzeb klientów. Już w niepamięć odeszły sytuacje które znają jeszcze nasi rodzice, gdzie trzeba było wypełnić stos dokumentów w banku i proces ten trwał miesiącami, już nie wspomnę o stresie i stracie czasu.

Czytaj więcej: Rozwój usług firm pożyczkowych